Elavhõbe
Mine navigeerimisribale
Mine otsikasti


Elavhõbe (sümbol Hg) on keemiline element järjenumbriga 80. Elavhõbe on ainuke metall, mis on toatemperatuuril vedelas olekus. Punane elavhõbe on väljamõeldud aine, millega 1980.–1990. aastatel endises Nõukogude Liidus ulatuslikult illegaalselt kaubitseti.
Proosa[muuda]
- Sõber Raudnina aga vinnas mu pääle teretamist teiste juurest eemale, andis mulle kivikese pihku ja käskis mul teha katset.
- "Katsu nüüd sina, enne kui muutud rõõmsaks, egas sinagi rumalam ole kui tohter! Kui muid asju oskad, küll saad siis sellega ka toime. Tee aga kuld valmis!"
- Mis minagi oskasin teha muud, kui käskisin kullal tulla, aga jälle tuli taevast igavene larakas kollast vedelikku Raudnina talu õuele. Sellel siiski oli imelik mõju. Kohe mõistsin, et Raudninal oli tõsi taga, kui ta ütles, et ma näen niisugust nalja, millist veel näinud ei ole. Kõik inimesed, kes said vedelikku kaela, hüppasid kui kirbud üle aia ja kargasid veel tükk aega pikkade hüpetega mööda põldu. Õhtupoolikul alles tulid nad neljakäpukil roomates õuele tagasi.
- "Ei sinul ole põrmugi rohkem seda tarkust kui minul," ütles Raudnina. "Niisama lõppes sinu katse nagu minu oma, ikkagi tuleb tohtrit tarvis."
- "Siin peab olema mingi viga asja juures. Aga mina ei tea, milles see viga seisab ja kuidas teda parandada. Tont seda teab, mispärast ei tule päriskuld, vaid tuleb kõigest elavhõbe. Elavhõbe on oma keemiliselt koosseisult väga lähedane kullale ja see viga ei peaks olema suur, et ei tule täiskuld. Tuleb vist küll kutsuda tohter või mõni teine tark mees."
- Kui me sellest parajasti rääkisime, tuli keppi keerutades õuele Peeter Kali, raiskuläinud üliõpilane, kes nüüd käis igal pool kontvõõraks, kus sai vähegi juua. Ta oli kaugele tundnud viinalõhna ja tuli joostes. Hulk aastaid oli ta olnud arstiteaduskonna nimekirjas ja pakkus nüüd ennast arstiks.
- "Inimest arstida sul ei lubata, aga mina luban sul katsuda oma kivi, võib-olla on sinus niigi palju tarkust," seletas Raudnina ja andis kivikese Kalja kätte. Viimast kutsuti ümbruskonnas ta suure joomise pärast Uppunud Tudengiks.
- Juhan Jaik, "Pidu pahandusega" kogust "Võrumaa jutud"
- Pisarad hakkavad jooksma nii äkki, nagu oleksid nad elavhõbedast.
- Ramón Gómez de la Serna, "Gregeriiad". Valinud ja tõlkinud Jüri Talvet. LR 2/1974, lk 22
- — Täna oleme ise perenaised, teatas Õie Kulla nööpe sulgedes, — kingsepa-ema ei tulegi!
- — Mis sellest, ütles väike Kulla muretult.
- — Küll mina sind aitan.
- — Küll me siis ikka hakkama saame, arvas Õiegi, — ja poisid paneme ka tööle, mis nad muidu ümber jooksevad.
- — Kas nad aga sinu sõna kuulevad, kahtles Kulla.
- Peavad kuulma, ütles Õie julgelt, kuid südames kahtles ta isegi, sest Ants ja Ott olid väga rahutu rahvas. — Nagu elavhõbe, ütles isa. (lk 21)
- Alide Dahlberg, "Arutalu lapsed", 1944
- On üldiselt teada, et kõik koosneb ainult kolmest põhiainest — väävel, elavhõbe ja sool. Vanad kreeklased tundsid neid kolme elemendi nime all: tuli, vesi ja muld. Ja nad olid tõele väga lähedal, sest need on tegelikult samad ained, ainult puhtamal, tihendatud kujul.
- Karl Ristikivi, "Nõiduse õpilane". Lund: Eesti Kirjanike Kooperatiiv 1967, lk 94
- Aga suurima panuse elavhõbeda üha kiirenevas tempos pinnasest õhku liikumisse annavad kivisöega töötavad elektrijaamad. Elavhõbe on kivisöe maa-alustes soontes kinni nagu džinn pudelis, elusorganismidest ohutus kauguses – kuni ta söe kaevandamise ja põletamisega vabadusse pääseb. Elavhõbedat satub USA elektrijaamadest keskkonda praegu igal aastal üle 45 tonni.
- Sandra Steingraber, "Mina olen ookean". Tõlkinud Ursula Erik, 2009, lk 118)
Luule[muuda]
seltskond kõnelusis pruukis vaid sententse
nagu: maailm see on väga suur ja lai
jooksid kraadiklaasid põrandale tühjaks
surres elavhõbe koolnukullaks sai
olles hirmul süües klõbistasin riistu
uhmris peeneks tegin sinkja suhkrupää
bunsenlambikese hubiseval tulel
mahlatiiglikeses sulas maarjajää
- Juhan Viiding, "Eremiitide pidu" kogus "Detsember" (1971), lk 65-66
Tõde sulab vale sisse
elavhõbedana.
Tiivad harali, taas valge vares
end lohistab legendi poole
haige, vana
unistuse vang.
Üks tiib ei lenda,
kui ilus ta polegi.
Üks tiib on bumerang.
- Mats Traat, "Oimetu hommik" kogus "Vastuseta" (1991), lk 75
Kirjandus[muuda]
- Andres Anvelt, "Punane elavhõbe", 2007