Mine sisu juurde

Kannatuslill

Allikas: Vikitsitaadid
Anne Kingsbury Wollstonecraft, Passiflora caerulea käsikirjast "Specimens of the plants and fruits of the island of Cuba" (u 1826)
Marian Ellis Ryan Rowan, Passiflora incarnata, illustratsioon Alice Lounsberry raamatule A guide to the wild flowers (1899)

Kannatuslill (Passiflora L.) on troopiliste ja subtroopiliste õistaimede perekond malpiigialaadsete seltsist. Purpur-kannatuslille (Passiflora edulis) söödavat marja nimetatakse granadilliks.

Proosa

[muuda]
  • Aga kui keskenduda lastetoale: sel oli rõdu, oli vahesein, ning selle taga isa ja ema magamistuba ja rõdu. Ema ilmus tavaliselt oma rõdule valges hommikumantlis. Seintel ronisid kannatuslilled; neil olid silmatorkavad, violetsete triipudega tähtjad õied ja suured rohelised pungad, pooleldi tühjad, pooleldi täis.
Kui ma oleksin kunstnik, maaliksin need esimesed muljed kahvatukollase, hõbeda ja rohelisega. Kahvatukollane ruloo, roheline meri ja kannatuslillede hõbe. (lk 7)
  • Minu esimene mälestus on ema sülest: mäletan tema kleidi nööpide karedust, kui põse kleidi vastu surusin. Siis näen teda valges hommikumantlis rõdul ning kannatuslille violetset tähekujulist õiekrooni.
    • Virginia Woolf, "Olemise hetked. Märkmeid möödanikust", tlk Krista Mits, LR 33-35/2013, lk 25


  • [Lily:] Nõnda pani ta pintslid praegu korralikult üksteise kõrvale kasti ja sõnas William Bankesile:
"Nii järsku läheb külmaks. Tundub, et päike annab vähem sooja," ja vaatas seda öeldes ümberringi, sest valgus oli veel küllalt ere, rohi ikka pehmelt sügavroheline, maja ümbritsevas aias loitsid kannatuslillede purpursed õied ja kõrgest sinast kostsid vareste ükskõiksed kraaksatused. Kuid miski liigatas, välgatas, pööras õhus hõbedast tiiba. Oli ikkagi september, septembri keskpaik, ja kell oli kuus läbi. Nii jalutasid nad läbi aia tavalises suunas, möödusid tenniseväljakust, pamparohust, jõudsid tihedas hekis oleva avani, mida valvasid punased tuliliiliad nagu hõõguvad söepannid ja mille vahelt lahe sinised vood tundusid veel sinisemad.


  • Oma sügavaimas naudingus küsin ma endalt ometi, kas selline vestleja - ja kuulaja, kes laseb end kaasa kiskuda - mitte samuti ei patusta siiruse vastu; kas sellepärast, et ühe lille (kannatuslille) nimes on sõna "kannatus", on pühaduseteotus kinkida seda mõnda teist religiooni austavale inimesele, või kas tõsiasi, et ühes majas elas Balzac (kui seal ei ole säilinud mitte midagi, mis võiks meile midagi tema kohta öelda), selle maja kuidagi kaunimaks teeb.
    • Marcel Proust "John Ruskin", rmt: "Valik esseid", tlk Triinu Tamm, LR 28-30/2015, lk 48


  • Sellega pole muide erinevate floora-alade botaaniline rikkus kaugeltki ammendatud; tore oleks, kui keegi teeks kindlaks, mis laadi rahvas kasvatab fuksiaid ja mis laadi inimesed kannatuslilli, mis elukutse on kaktusekasvatajatel, ja nii edasi; võimalik, et on olemas või tekib eriline kommunistlik floora või rahvapartei floora. Maailma rikkused on lõpmatud; igal tegevusalal — oh, mis ma räägin —, igal poliitilisel parteil peaks olema oma floora.


  • Kannatuslille on juba varasest keskajast tähtsaks peetud, sest selle õies võib hea kujutlusvõime juures näha Kristuse kannatustega seotud esemeid, nagu näiteks: 3 emakat tähistavad ristinaelu, 5 tolmukat — haavu kehas, õie lisakroon — kibuvitsakrooni, lehtede teravad otsad — odasid jne.
    • Margit Levoll, "Seletused järelsõna asemel", rmt: "Vargapoiss Vend Jänes", 1992


Luule

[muuda]

— Kuis hinges ei kustund meil hiilguseleed
Käind siiski kui koduigatsus:
Käind hõllaus, eluks üksteisele tulla,
Üksteisele südamekoduks olla —
Ehk tuhandeks loidand küll eksituled!
Ja veretanud nad kannatuslilled —

  • Anna Haava, "Ma nägin", rmt: "Laulan oma Eesti laulu", 1996, lk 272 (algselt luulekogust "Siiski on elu ilus", 1930)


võõrastes autodes võõrastes suukoobastes
võõrad limased keeled vormivad sõnu sõnu ja
lõpmata ikka rääkida millestki millekski
vabakutseline pajats ärakuulaja ja ärkvelhoidja
nahksel revääril kannatuslill

  • ATS, "*Purjus kevad magab maanteekraavis...", rmt: "Mina ja Käthe Kollwitz", Tallinn: Kadikas, 2000, lk 39


Melanhoolia
magnoolia
kauge kannatuslille
analoogia
kogu elu
läbi triloogia -
kärbes puuk
ja begoonia