Mine sisu juurde

Merle Liivand

Allikas: Vikitsitaadid
Merle Liivand 2024. aastal

Merle Liivand (sündinud 17. aprillil 1991) on Eesti-USA merineitsi, ujuja, ettevõtja, koristaja ning keskkonnaaktivist. Tema sünnipäev on Miami Beachi linnas Floridas kuulutatud Merle Liivandi päevaks.


Intervjuud

[muuda]
  • Mu nimi Merle kõlab natuke nagu merineitsi, olen pärit Meriväljalt ja gaeli keeles tähendab mu nimi sätendavat merd. Siiski peitub suurem põhjus mu lapsepõlves. Ma sündisin enneaegsena ja mul oli palju tervisehädasid. 11aastaselt pidid mul kopsud lausa kokku kukkuma ja nii perearst soovitaski ujumist, et see õpetavat kopsudele ventileerimist. Mu esimene videokassett oli Disney multifilm "Väike Merineitsi". Ariel tahtis ühiskonda sisse sulanduda, aga ta ei saanud ja temast ei saadud aru. Mina tundsin ka, et arstid ja maailm ei saa minust aru. Sellest ajast saati on mul visioon suunata inimesi ennast armastama ja seda ma merineitsi teemaga teengi. Tuleb ennast armastada, nagu sa oled.
  • Ma arvan, et soe kliima on üks pluss, aga siiski kõik, kes minuga tegelevad – arstid, verepildi analüüsijad, spordiarstid –, ütlevad sama: see, mida ma kõikide nende näitajatega teen, on ebareaalne. Elu on aga elamiseks ja minu moto on: kui aju ja süda töötavad, on kõik võimalik. Kõik on mõtlemises kinni.
  • Mai algul ujusid sa 42,2 kilomeetrit 11 tunni ja 54 minutiga, mis tundub täiesti inimvõimete piire ületava saavutusena. Kuidas see toimub, sa pead ju vahepeal ka sööma ja jooma?
Isegi süües pean hulpima vees ja ei tohi millestki kinni hoida. Lähen selili ja söön suppi või beebitoitu. Kajakid ja politseipaat sõidavad minuga alati kaasas. Viimane kord olid ka eestlaste, toetajate ja meediaväljaannete paadid. Kogu paadiliiklus pandi kinni, inimesed tulid linna peale ja jooksid kaasa, kui ma ujusin. Juba ainuüksi selle pärast tahan uuesti rekordeid teha. Kui üks eestlanna paneb terve Miami linna kinni, siis see on tervele riigile ikka väga hea reklaam.
  • Ma sain avaveeujumise olümpiakvalifikatsioonis tegelikult 44. koha, aga minu esmane eesmärk on muuta paremaks kliimapoliitikat ja alles siis olümpia. Seni kuni elan, on kõik võimalik.
  • Seni kuni on prügi, on väga palju teha. Aga minu saavutused on kogu Eesti saavutused, sest igal pool, kus minust räägitakse, mainitakse, et olen eestlanna, ja Eesti on siin väga popp.
  • Mind valiti Davosi Maailma Majandusfoorumil üheks eeskujuks – meid oli kokku kuus üle kogu maailma. Suuremate brändide Coca-Cola ja McDonald'si pakendiettevõtted on pöördunud minu poole küsimusega, kuidas olla keskkonnasõbralikumad, sest merineitsil on aju ka. Ja tänu minu tööle ei tohi plastpudeleid rannas maha visata, selle eest saab lausa trahvi. Kaks inimest said 25 000 dollarit trahvi ja keelu töötada veeäärsetel aladel selle eest, et tegid meelega õhupalle katki ja lasid need ookeani.
  • Sina otsid ookeanist seda prügi?
Ma ei otsi, vaid see lihtsalt on seal. Nii palju. Kogu aeg. Meil pole epideemiat, vaid plasteemia – plastiepideemia. Kui ma treeningutel prügi näen, siis sukeldun kohe kuni 6 meetri sügavusele seda ära tooma. Järgmise rekordi võiksingi teha ehk hoopis sukeldumisega seoses.
  • Mis on kõige imelikumad asjad, mida oled ookeanist välja toonud?
Päevavari näiteks, mis oli väga raske, ja muidugi päikeseprille – neid toob enamik sukeldujaid veest välja. Saartelt, kus käiakse pidutsemas, olen leidnud lausa kaks WC-potti ja vibraatori. Narkootikumid ja rahustid, mis WC-potist alla lastakse, jõuavad samuti ookeani ning kalad söövad need ära. Keegi aga ei mõtle haikalade mentaalse tervise peale, kui nad rahusteid sisse söövad, ja meie saame ringiga selle kõik tagasi, sest sööme selle kala ju ise ära.
  • Kas rahusteid söönud haid pole sind rünnanud?
Ei, sest nad teavad, et tahan ookeani päästa. Mul juhtus hoopis nii, et ükskord hakkasin ise vasarhaid taga ajama, sest tahtsin, nagu turist, teda paremini näha. Aga ma ei söö kalu, sest nad on mu sõbrad.
  • Keskkonnateema läheb jah lastele väga peale. Saan pidevalt üle maailma kirju, et mul on väikeseid ja suuri fänne, sealhulgas ka mehi!
  • Eesti meestel on rohkem loogilist mõtlemist, samas on nad kinnised. Kui aga Eesti mees saab edukaks, saab temast kohe konnariigi kuningas: "Kas sa ei tea, kes ma olen, fa-fa-fa!" Mille peale mina tavaliselt ütlen: "Väga ei tea, aga lähme korjame prügi." USAs on ka edukad mehed tagasihoidlikud. Owen Wilson näiteks (Ameerika näitleja – toim.), kellega mul on New Yorgis sama personaaltreener, on nii diskreetne. Ta tundis huvi nii Eesti kui ka minu tegevuste vastu.
  • Kas elu Miamis on täpselt sama glamuurne, kui seda meedias kujutatakse?
Oojaa, kuulsad, rikkad ja ilusad peavad kogu aeg siin pidusid. Ka mina saan peokutseid, kuna olen siin ookeanide suursaadikuna ikkagi päris tuntud. Näiteks käisin Google'i juhil Eric Schmidtil külas.
Millised need peod on?
Ikka šampanja, ookeanivaatega villa, DJ mängib, mõned peod toimuvad ka jahtidel. Ma vast korra kuus käin neil, ma väga ei viitsi rohkem käia, sest mul on hoopis teised eesmärgid. Ma lähen korjan hoopis hommikul nende maja eest ookeanist prügi ära.
  • Kas see sind ei vihasta, et need inimesed ei hooli loodusest?
Ei, mulle meeldib huumoriga nende tähelepanu sellele juhtida. Kui nad mind hommikul näevad oma aias prügi koristamas, siis hakkab neil endil mu ees häbi – tuleb ilus merineitsi ja hakkab prügi korjama. Siis hakkavad ka nemad seda tegema.
  • Miamis kõndisin ma kaamerameeste ja linnapeaga meeleavaldusele, kui märkasin maas prügi ja hakkasin seda koristama. Linnapea poeg märkas seda ja tuli mulle appi. Sõnadest ei piisa, tegusid on vaja. Mul on välja leiutatud, kuidas iga päev maailma päästa. Ma lähen iga päev kodust välja, kaasas kinnas ja võrkkott, et tänavatelt prügi korjata. Kontsakingad jalas, ühes käes telefon ärikõnega ja teine käsi korjab prügi.
  • Eesti uppumissurmad teevad alati muret. Lihtne öelda, et need inimesed olid purjus, aga ka purjus inimene peab oskama ujuda. Igal eestlasel peaks olema ujumine ja veeohutus selge.
  • Lisaks muule oled sa ka muusik, disainer ja lastekirjanik.
Jah, olen tagasi pöördumas lapsepõlvehobide juurde. Kirjutan laule ja laulan neid. Tegin just lühidokumentaalfilmi enda eluloost, mida näidatakse 12. juunil Miamis Ookeanide filmifestivalil.
Kirjutan ka eestikeelset lasteraamatut Merineitsist Atlantises. Olen disaininud Kim Kardashiani ja Beyoncé lastele merineitsi kostüümid. Teen merineitsi koolitust – õpetan mediteerimist, pilatest, joogat, keskkonnateadust, veeohutust ja monolestaga delfiini-ujumist. Minu õpilaste hulgas on USA triatleete ja miliitaartöötajaid.
Eestis on mul kaks firmat: looduskosmeetikaga tegelev Viking Beauty Secrets, mida veame koos Eha Urbsaluga, ja FINIS Nordic Swimming, kus disainin eestipäraseid ujumisriideid, millest 13% läheb Puuetega Inimeste Ujumisliidule. Toon ka Eestisse parimaid ujumistarvikuid, et meil kasvaksid järgmised multitalendid või olümpiasangarid.


Tema kohta

[muuda]
  • Mida ma ehk kõige rohkem imetlen Merle juures on see, et ta on endale ise õpetanud, kuidas jääda sihikindlaks ja kõikumatult oma eesmärkide poole edasi minna, isegi kui elu viskab ette raskusi. Kui enamik inimesi ja ehk minagi mõtleks umbes, et ju siis nii ei pidanud minema, aga Merle, vastupidi, leiab endas veel rohkem jõudu, et ette tulnud raskustest üle minna. Ja sama suhtumise toob Merle ka meie ühisesse kosmeetikabrändi Viking Beauty Secrets. Võin öelda, et me täiendame üksteist äris ja samuti ka eraelus.
  • Teine ja ehk suurim põhjus, miks oleme parimad sõbrannad, on see, et Merle on aus ja ütleb täpselt, mida ta mõtleb, ei mingit keerutamist. Samas aga hoolib ta südamest ja soovib, et ka teistel inimestel hästi läheks ning võimalusel püüab alati ka teisi aidata.