Kalliskivi

Allikas: Vikitsitaadid
(Ümber suunatud leheküljelt Juveel)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Briljant on lihvitud teemant

Kalliskivi ehk vääriskivi on looduses harva või väikestes kogustes leiduv, peamiselt juveelina kasutatav mineraal või kivim. Enamik vääriskive ei näe lihvimata kujul kuidagi eriliselt kaunid välja, aga pärast kvaliteetset lõikamist, lihvimist ja poleerimist tuleb esile nende värvus, läbipaistvus, läige ja sära. Lihvitud vääriskivi nimetatakse juveeliks. Inimesele tuntud 2000 mineraalist peetakse vääriskivideks ainult umbes 70.


Lao-zi[muuda]

kõike kätte võtta
    parem ära proovi
järjest teritada
    mis siis alles jääb
kulda kalliskive täis on maja
    kes küll seda kaitsta suudab
rikkad kuulsad upsakaina
    iseendast jäävad ilma


Piibel[muuda]

9 See oli neljanurgeline; rinnakilp oli tehtud kahekordsena, vaksapikkune ja vaksalaiune kahekordselt.
10 See kaeti nelja rea kalliskividega: rubiin, topaas, smaragd ridamisi esimeses reas;
11 teises reas: türkiis, safiir, jaspis;
12 kolmandas reas: hüatsint, ahhaat, ametüst;
13 neljandas reas: krüsoliit, karneool, nefriit; kuldäärisest ümbritsetuna olid need oma asemeis.
14 Kivid olid vastavalt Iisraeli poegade nimedele nende kaheteistkümne nimega, igal pitsatitaoliselt uurendatud nimi vastavalt kaheteistkümnele suguharule.

Proosa[muuda]

 • On öeldud, et Mu‘awwidh ibn ‘Afra’ ütles: "Ma tõin Prohvetile, Allah õnnistagu teda ja andku talle rahu, taldrikutäie värskeid datleid ja kurki, ja tema andis mulle peotäie kalliskive ja kulda."
  • Qadi Ayyad "Ash-Shifa", 2. ptk, lõik 13 • [Katarina:] Kui me ütleme valgus, siis mõtleme tule või päikse valgust, — aga mis on see võrreldes taevase valgusega, mis ei paista ainult silma, vaid otse inimese hinge? Me räägime kullast ja kalliskividest, kui tahame edasi anda taevase linna rikkust, aga tõepoolest ei ole seal ei kulda ega kalliskive, mis on ainult tühjad kestad, vaid midagi muud, mille jaoks meil ei ole sõnu.
  • Karl Ristikivi, "Mõrsjalinik", Lund: Eesti Kirjanike Kooperatiiv, 1965, lk 123


 • [Alain de Carnillac:] Inimesed koguvad mitmesuguseid asju — kulda, hõbedat ja kalliskive. On neid, kes koguvad kuulsust või võimu. Mulle on korraga tulnud tuju koguda muusikuid ja ma ei usu, et oleksin neist rumalam, sest mul on neist kindlasti rohkem rõõmu kui surnud esemetest.
  • Karl Ristikivi, "Rõõmulaul". Lund: Eesti Kirjanike Kooperatiiv 1966, lk 159


 • Juudid ja lombardlased on juba ammu leidnud kõige parema viisi kullategemiseks, ütles ta [krahv Drachenheim]. Ei ole paremat viisi, kui lasta seda teiste kukrust oma kukrusse voolata. Aga ma ei usu, et see kellegi õnnelikuks teeb, kui tal on kogu maailma kuld ja kalliskivid. Inimest ei tee õnnelikuks mitte elutu metall, vaid elav inimene. (lk 161)


 • Raske on tunnistada, mida su esivanemad tegid. Uskuge mind, ma olen britt! Üks meie kuulsamaid turismiatraktsioone on kindlus, milles me sajandite kaupa inimesi hukkasime ja mis nüüd on täis varastatud juveele nagu teemant Koh-i-Noor, mis Londoni Toweri veebilehe teatel "anti kuninganna Victoriale". Ja see tegusõna ponnistab üsna kõvasti. Teemant "anti" üsna samamoodi nagu Indiagi, ses mõttes, et see oli olemas ja Britannia lihtsalt kuradima võttis selle ära.


 • Damaskuslastel oli tõepoolest õigus, kui nad olid oma linnale uhked. Saledad minaretid, kust kõlasid kutsed palvusele, olid võrratud, võrratu oli suur turg, mis laius teise linnana keset Damaskust. Kõrge kupli all kulgesid soojas hämarikus terved tänavad ning igas tänavas oli isesuguseid kauneid asju. Mõõkadel ja pistodadel mänglesid valgushelgid; kaupmees võttis saleda tera, painutas ta täiesti kokku ja laskis siis tasase sahinaga jälle sirgeks vetruda. Pistodade ja mõõkade käepidemed olid kaunistatud vääris- ja poolkalliskividega ja sädelesid eredalt. Teises tänavas müüdi lahtisi kalliskive. Kaupmehe sõrmede vahelt nirisesid tillukesed sinised akvamariinilained, ühel muinasjutuööl oli ta Linnuteel käinud, nüüd lebasid saagiks saadud kuukivid kastis ja kumasid õrnalt. Nurgas helkisid salakavalalt suured punased rubiinid nagu tigedad silmad, mahedad türkiisid naeratasid siniselt nagu tükk põhjamaa taevast, mis siia eksinud. (lk 69)

Luule[muuda]

Seepärast otsi kõikjal sildu,
mis eluga seoks surnud aine,
et nagu kalliskivi kildu
sind läbiks kiirgav valguslaine.


Sääl tuhmjasvalge puhkas armastusopaal
ja siras truudusteemant mustal siidil.
Sääl verev leegitses su kirgede rubiin
ja naersid suudluspärlid leebelt vastu.


Kirjandus[muuda]


Välislingid[muuda]

Wikipedia-logo.svg
Vikipeedias leidub artikkel