Faust

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Anton Kaulbachi maal "Faust ja Mephisto".

"Faust" on Johann Wolfgang von Goethe värsstragöödia. "Fausti" algvariandi kirjutas Goethe tõenäoliselt aastatel 1773–1775. Aastal 1790 ilmus trükis "Faust. Fragment". Aastal 1808 ilmus "Faust I". "Faust II" ilmus 1833. aastal, pärast kirjaniku surma.

Faust (ka dr Faustus) on klassikalise saksa muistendi tegelane, kes sõlmib lepingu Kuradiga. Seda ainest on kasutanud erinevad kirjanikud, kunstnikud ja heliloojad. On arvatud, et muistendikangelase prototüübiks on 15.-16. sajandi paiku Saksamaal elanud kahtlase kuulsusega alkeemik ja maag Johan Georg Faust. Vanim kirjanduslik töötlus pärineb 16. sajandi teisest poolest.

Eesti keeles on tuntumad kaks "Fausti" tõlget, mille autorid on Ants Oras ja August Sang.

August Sanga tõlge[muuda]

  • Oma palge ära sinust pööravad õndsad, kätt sulle anda on puhastel hirm. Häda!
    • Tõlkinud August Sang

Teose kohta[muuda]

Proosa[muuda]

  • Aga äkki jäi [Winckelmannil] see kõige suurem siiski kirjutamata, küsis Goethe ja toppis särgi püksi, kas sa arvad, et minu Suur Raamat on juba valmis? Mis võiks veel tulla pärast Götzi ja Wertherit, küsisin ma lootusetult käsi laiutades. Faust, karjus Goethe äkki jubeda häälega, Faust ja ei midagi vähemat. Ja ta tõstis oma rusikad taeva poole. Faust, ütles ta siis, kes allutab maavaimu. Faust, kes sõlmib lepingu kuradiga, et teda intellektuaalselt jalge alla tallata. Faust, kes jahib absoluutset intellektuaalset valgust, mis ei lagune värvideks, kompromissiks, kirevuseks.
    • Jaan Undusk, "Tischbeini märkmed Goethest", Looming 9/1999, lk 1312
  • Vahepeal külastab [Alexander von Humboldt] oma venda ja selle sõpru Goethet ja Schillerit Jenas ja Weimaris. Goethe on noormehest vaimustuses, Schiller pigem põlgab toda püsimatut ja kardab, et poiss meelitab oma teaduseõhinaga vanameistri poeesia juurest eemale. Kuid vanameister saab vaid lahti igavusest ja kirjutab "Fausti", kus kasutab nimitegelase loomisel, nagu kõik kaasaegsed teadsid, mitmeid oma noore teadusemehest sõbra jooni.

Luule[muuda]

Sääl õpilasi juhib sama vaist,
mis Zoroastrit, Fausti, Gobi nõidu,
ning ahnelt saatanaiga kõigist maist
Mefisto teadusisse süüvib võidu.

Ent viimses pingis, otse vastu ust,
laup kipras, kulmudes veel mõni hagan,
veab lehele, mis tindist täitsa must,
poolunisena tähti Vanapagan.


Sa sosistad et käes meil parim iga
Hull Gretchen pandi põrgu vangikongi
Kareninad Opheliad koos Kariniga
veel ootama jäid jõge trammi rongi

See Gretchen pärast sai veel pühakuks
Sa hoiad autot kindlalt rattaroopas
Kas naised ohvreiks mehed mühakuiks
tõepoolest sirgusid siin vanas heas Euroopas?