Vikitsitaadid:Päeva tsitaadid/2020/november

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
... - mai - juuni - juuli - august - september - oktoober - november - detsember
 • Üldise arvamuse kohaselt oli Suurbritannia valitsemine niisugune töö, mis pani kurgu hirmsal kombel kuivama.
  • Susanna Clarke, "Jonathan Strange ja härra Norrell", 1. osa, tlk Hana Arras, 2007, lk 127

"KUID ESMALT oled üksinduses ja annad talle enda mõtte," ütles ta
    "Ta on juba enne sinu südant
    ja hiljem saadab ta sind taas
        Tea ainult:
        See    mille päästad välgus
        on puhas ja kestab igavesti"

 • Diplomaatiline tegevus on olnud mulle päris huvitav ja vastuvõetav, aga puht esindusülesanded on olnud sellised, mida lihtsalt tuleb täita. Kui on võimalik kohtuda huvitavate inimestega, on ka need huvitavad, aga seal on ka palju sellist, mis tundub mulle nagu natukene mõttetu või ülearune või tüütu, nii et täita kogu aeg ainult esindusülesandeid ei oleks ma iialgi tahtnud. Vaid oma mehe saatjana saab siiski liiga vähe ennast teostada.
  • Ingrid Rüütel, "Ingrid Rüütel. Sünniaasta 1935", rmt: "Muutudes endaks jääda. Valik meenutusi, artikleid, uurimusi", 2010, lk 24
 • Raamatu vägi peitub selle võimus muuta üksik tegu jagatud nägemuseks. Kuni meil on raamatud, ei ole me üksi.
  • Laura Bush, rmt: Ginger Lapid-Bogda, "Bringing Out the Best in Everyone You Coach: Use the Enneagram System for Exceptional Results", 2009, lk 123
 • Öeldakse, et inimene õpib niikaua kui ta elab. Ei - inimene elab nii kaua kui ta õpib! See, kes enam ei õpi, kes kõike "teab", on vaimselt surnud. Ja hakkab kolmandal päeval lehkama. Seda laibahaisu on terve maailm täis.
  • Vello Salo, ""Siin Vatikani Raadio!" Vello Salo lugu", Tallinn: Gallus, 2015, lk 203
 • Kettenil oli tunne, et peab sündima ime, sest midagi muud ei sündinud; ja saatust ei tohi kõnelema sundida, kui ta vaikida tahab, peab ainult kuulatama, mis tulemas on.
 • Me ei tohi unustada, et kui raadium avastati, ei teadnud keegi, et see osutub haiglates kasulikuks. See töö oli puhas teadus. Ja see on tõend, et teadustööd ei tohi hinnata selle otsese kasulikkuse vaatepunktist. Seda tuleb teha selle enese pärast, teaduse ilu pärast, ja siis on alati võimalus, et teaduslikust avastusest võib tõusta inimkonnale kasu nagu raadiumist.
  • Marie Curie New Yorgis Vassari kolledžis peetud loengus 14. mail 1921
 • Lõuna vanemad ja auväärsemad piirkonnad vaatasid Georgia sisemaa elanikele ülalt alla, kuid siin, Põhja-Georgias, ei peetud puudujääke klassikalise hariduse peensustes häbiasjaks, eeldades, et inimesel olulisemad oskused kenasti käes olid. Ja oluline oli osata head puuvilla kasvatada, hästi ratsutada, täpselt lasta, kergejalgselt tantsida, daamidega elegantselt flirtida ning juua vägijooke nagu härrasmehele sobiv.
 • Ei ole midagi muud jagamatut kui üksindus. Vaata ette, et sa seda ei määri!
 • Teatri müsteerium, eriline lavatagune õhkkond, näitlejate avatus, teatrihoone ise - kõik see mõjub külgetõmbavalt. Siia on kunagi väga ammu Vaim endale kodu teinud. Siin kehtib hoopis teine aeg kui tänaval. Siin kehtivad ka teistsugused reeglid, Vaimu reeglid.

tahan küpsetada leiba
nii saab puhtaks
õhk mu ümber
või on see elu
või saavad nii kõhu täis
ja rahunevad maha
mu patud

- Mis võim on su huultel, et kõrvale
astuda puudub mul paik?
- Mu suul on jah ühe metsiku
nõiutud pirnipuu maik.
- Kas ta külmal talvel ei hukkunud,
siis, kui otsa sai loomgi ja lind?
- Ei ei, oma hingeõhuga teda hoidsin,
nagu nüüd sind.

 • Mari Vallisoo, "* Mis võim on su huultel", koondkogust "Mälestusi maailmast", 2015, lk 147
 • "Miks sul hobune ometi verandal on?" küsis Tommy. Kõik hobused, keda tema tundis, elasid tallis.
"Tjah," lausus Pipi mõtlikult. "Köögis oleks ta mul aina jalus. Ja elutoas talle ei meeldi."

    [...] kui sa nõuad ühelt poolt,
                eirates nende arvamust –
        luule toormaterjali
     kogu oma tooruses ja
     seda, mis on, teiselt poolt,
        ehtne, seni huvitab sind luule.

 • Poiss oli suvilast tulnud vorsti ostma. Kaisu oli noaga näidanud, et kas nii palju. — Putsi, vähe vist, oli poiss öelnud. Kaisu oli noa teise kohta asetanud. — Persse, palju sai, arvas naga. Kaisu oli vorsti ära kaalunud ja hinna öelnud. — Putsi, kui kallis! Kust persest ma selle raha võtan? oli poiss hädaldanud.
Kassaaparaat oli kolksatanud. Poiss oli ehmunult hüüatanud: — Persse, mida sa nüüd... ja samal silmapilgul kõige oma vorstiga tee peale lennanud.
Mehed olid itsitanud, aga suu kinni pannud, kui Kaisu oli käskinud vait olla, kuni veel luud-kondid terved.
 • Sisko Istanmäki, "Liiga paks, et olla liblikas", tlk Katrin Reimus, 1998, lk 191
 • "Kas sa oled tähele pannud, et suured inimesed sunnivad meid nende vastu väga peenetundelised olema, aga nendel ei ole enda arvates kohustust olla peenetundelised lapse vastu? Kui need kaks naist oleksid siin istunud ja meie oleksime mööda läinud ning valju häälega midagi nende kohta öelnud, siis oleks see olnud kasvatamatu. Aga suured inimesed ei märka oma kasvatamatust lapse suhtes."

Nüüd pean seisma silmitsi ingliga,
kes ütleb Võida,
kes ütleb, et lehvitaksin suvalist lippu,
millele te järgnete

sest te eirate mind, mu
nõutu rahvas, olles kogenud
liiga paljusid teooriaid,
liiga paljusid juhuslikke kuule
teie silmad on kruusakivid, skeptilised,

sellel paakunud põllul
pöörate tähelepanu vaid
seemnete retoorikale
viljale kõhule küünarnukile.

 • Margaret Atwood, "Varese laul", tlk Ene-Reet Soovik, rmt: "Moondatute laulud", 2003, lk 105

Kui inimest kord tõeliselt haavab armastus sügavalt,
ei saa ta iial terveks täielikult —
kui ei saa suudlust suult,
millelt tema hinge haavati sügavalt.

 • Magdeburgi Mechthild, "Jumaluse voogav valgus": "Kuidas armastusest haavatu terveks saab", 2. raamat, XV ptk; tlk Kalle Kasemaa, 2015
 • Seal, kus igas majapidamises keerleb inimtegevus iga päev ühesuguste toimingute ümber, ei tähenda see, et sind nähakse, tingimata, et sellest välja tehakse. Kõik olid kõigile tunnistajaks ja see tingis erilise diskreetsuse.
 • Taani prints Hamlet oli juurdleja ning kõhkleja, ja selle tagajärjeks oli kohutav kurbmäng. Aga kui ta isa oleks elanud kõrge eani, onu aga noorelt ära surnud, siis oleks Hamlet ilmselt Opheliaga abiellunud ja ta elu oleks kulgenud mõistlikult ning väärikalt, hoolimata ta arvukaist monoloogidest ja mõnest turtsakast sarkasmist Poloniuse kauni tütre pihta, rääkimata avameelsest ebaviisakusest äiapapa suhtes.

Kõik mu aegade aarded on hallid.
Jumet
pole ka jumalatõel.
Veepõhjast
vaid punakorallid
vahel viravad
Emajõel.

 • Betti Alver, "Korallid Emajões" samanimelisest luulekogust, 1986, lk 64
 • Mõne asjaga käib karistus iseenesest kaasas. Nagu sisseehitatud kappidega magamistuba. Karistusi õpivad nad edaspidi kõik paremini tundma. Need on erineva suurusega. Mõni on nii suur nagu sisseehitatud magamistoaga kapp. Sealt ei saa elu aeg välja - konda aga piki pimedaid riiuleid.
 • [Memmel] oli põhimõte, et maad ta ei müü, kuid tal polnud endal muud sissetulekut peale vanaduspensioni. See oli üks põhjus, miks mul omaette elamist ei olnud. Kui ma ostan toiduasju temaga koos elades, siis on see tema meelest põhjendatud, aga kui ma ostan toitu ja toon selle talle, laon laua peale ja lähen siis ära kuhugi oma koju, siis oleks see armuand ja see pahandaks teda väga.
 • Kuid sügavad metsad on niisama pimedad ja liikumatud ning omaenda lõhnu niisama tulvil nagu vana maja võõrastetuba. Me kõndisime nende suurte tüvejalgade vahel ja kuulasime kõrgelt pea kohalt kostvat lakkamatut lummatud sosinat otsekui lapsed matustel. (lk 92)
 • Lapsed, need kiljuvad, kisavad, sööstlikud, välkad, naljakad, õrnusemaiad olendid kutsusid emades esile imetluse, emad hellitasid neid, hullatasid ja mängitasid neid, kogu nende elu oli täidetud lembusest laste vastu. Kui keegi tüdines hellusevahetustest, siis olid need pigem lapsed, mitte kunagi emad, ja nad saatsid siis lapsed mõistvalt ja kahetsustundega nende toimingute juurde, jäädes ootele, millal nad uuesti tagasi tulevad. Kedagi ei hoitud külas nii nagu lapsi.
 • "Käitu tüdrukutega alati viisakalt, iial ei ole teada, kellega nad võivad abielluda" - see aforism on päästnud nii mitmedki vallalised inglise naised tavaliselt India leskedele osaks saavast kohtlemisest.
  • Nancy Mitford, "Armastus külmas kliimas", tlk Krista Kaer, 2019, lk 20
 • Jo auahnuseks oli alati olnud teha midagi väga hiilgavat. Mis see just pidi olema, see ei olnud tal endalgi selge. Vahel tundis ta suurt puudust sellest, et ta ei saanud nii palju kui soovis lugeda, joosta ja ratsutada, tema äge iseloom, terav keel ja püsimatu vaim olid alaliste kimbatuste põhjustajaiks. Ta elu tõus ja mõõn liikus pateetilisuse ja koomilisuse vahel.
 • Minu eesmärk on panna tehnoloogia tööle inimeste jõustamiseks. Ma ei arva, et tehniline progress on iseenesest hea või halb asi, kuid on oluline, et see oleks hästi juhitud. Seadusi tuleb teha nii, et need tooksid kasu igaühele, mitte kõigest mõnele üksikule.

alamlehed