Vikitsitaadid:Nädala teemad

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Henrik Visnapuu 1917.jpg

27. nädala teema

Henrik Visnapuu (1890–1951) oli eesti luuletaja, kirjanik ja kirjanduskriitik, Marie Underi kõrval rühmituse Siuru kesksemaid luuletajaid. Tema luuletusi hakati avaldama ajakirjanduses 1908. aastast.

Discourse-into-the-night.jpg

27. nädala teema

Loogika on teadus, mis sündis lausete sisulise kooskõla leidmise kunstina ja on kujunenud sisuta lausete kooskõla uurimise kunstiks. Tavakeeles nimetatakse loogikaks ka järjekindla arutlemise teel kausaalsuse tuletamise oskust.

"Dig" - Sadie Wendell Mitchell. LCCN2007683268.jpg

27. nädala teema

Raamatukogu on koht, kus hoitakse suurt hulka raamatuid. Sageli saab neid seal lugeda, vahel isegi laenutada. Raamatukogude üle valvavad raamatukoguhoidjad.

Selection on the ramp at Auschwitz-Birkenau, 1944 (Auschwitz Album) 1a.jpg

27. nädala teema

Holokaust oli juutide massiline tapmine Natsi-Saksamaal Teise maailmasõja ajal, eesmärgiga hävitada kogu juudi rahvas. See on tänapäeval kõige tuntum genotsiid maailma ajaloos.

Gerrit Dou - Oude vrouw bij een kaars.jpg

27. nädala teema

Küünal on kütteainest ja sellesse paigutatud tahist koosnev põletamisvahend, mida kasutatakse valgustamiseks, kui elekter ära läheb.

Paleoanthropologist at work.jpg

27. nädala teema

Teadlane on inimene, kes teeb teadustööd. Täpsemalt isik, kes rahuldab oma isiklikku uudishimu maksumaksja raha eest. Teadlased koonduvad sageli ülikoolide juurde.

Radzeviciute, Undine.IMG 0164.JPG

27. nädala teema

Undinė Radzevičiūtė (*1967) on üks tunnustatumaid Leedu nüüdiskirjanikke. Eesti keeles on ilmunud tema jutukogu "Ei mingit Baden-Badenit" ja Euroopa Liidu kirjandusauhinna pälvinud romaan "Kalad ja draakonid".

Maastik Võrumaalt, Konrad Mägi, TKM TR 12428 M 2658.jpg

27. nädala teema

Eestlus on identiteet soomluse ja lätluse vahel, mis koosneb peamiselt kartulist, räimest, segametsast ja kujuteldavast töökusest. Eestluse kõrgeim punkt on Suur Munamägi. Väljaspool Eestit koosneb eestlus mustast leivast, süldist, heeringast ja laulukoorist ning on rangelt kohustuslik.

Svjatogorsk, Lavra 3.jpg

27. nädala teema

Ukraina on suurim Euroopasse jääv riik. See asub Ida-Euroopa lauskmaal Musta mere kaldal. Sealt sai alguse Kiievi-Vene suurrriik. Venelastele meeldib seda tänase päevani enda omaks pidada, kuid ukrainlastele ei meeldi see mõte mitte.

Mother Nature, Summer (Unsplash).jpg

27. nädala teema

Naine on täiskasvanud inimene, kelle genoomis ei esine Y-kromosoomi kahjustavat mõju. Noor naine on tuntud kui neiu. Alaealist naissoost inimest kutsutakse aga tüdrukuks.

Euclid.jpg

27. nädala teema

Matemaatika on teadus, mis tegeleb rehkendamisega igas mõttes. Sellega teenivad leiva lauale matemaatikud, lisaks sunnitakse sellega tegelema ka õpilased.

Laikmaa marie under1.jpg

27. nädala teema

Luule on miski, mille kohta keegi täpselt ei tea, mis see on, välja arvatud kirjandusõpetajad. Kirjandussemiootikast jääb mulje, et tegu on tihedaima infopakkimismeetodiga, mis inimkond siiani leiutanud; paraku ei oska enamik inimesi seda lahti pakkida.

Arkaia - Girasoles -BT- 04.jpg

27. nädala teema

Päevalill on korvõieliste sugukonda kuuluv lill, kel on kombeks päikese poole vaadata ja võimaluse korral inimesest pikemaks kasvada. Päevalill on teadaolevalt ainus taim, mis levib Vene sõduritega, keda seemned kasutavad väetisena.

Ööbik.jpg

27. nädala teema

Ööbik on meeldivalt lärmakas linnuke, kes ei ole lõoke ja kas sa, Romeo, hakkad juba ükskord minema? Eriti suursugune triller on ukraina ööbikul.

ESTCube orbiidil 2.jpg

27. nädala teema

Kosmoselend on reis väljapoole atmosfääri. Kui soovitakse hingata, tuleb neisse paikadesse oma õhk kaasa võtta. Eestlased eelistavad nii kaugele lähetada aga pigem ainult väikeseid kuubikuid ja ise mitte kaasa sõita.

NASA-Apollo8-Dec24-Earthrise.jpg

27. nädala teema

Maa on Päikesesüsteemi kolmas planeet ja teadaolevalt ainus koht, kus on elu. Faktiliselt on Maa peaaegu kerakujuline (geoidne), ehkki eksisteerib ka alternatiivseid seisukohti. Maad toetavaid vaalu ja elevante ei ole kosmonaudid seni kohanud.

Witch scene, by David Teniers II, 1635 (private collection, Brussels).jpg

27. nädala teema

Nõid on nõiakunsti ehk maagiat harrastav daam, ehkki nõianduse sooline aspekt on tänini mõnevõrra selgusetu. Kui varauusaegses kirjanduses soovitati nõidu käsitseda peamiselt haamriga, siis tänapäeval soovitavad eksperdid viisakust ja ettevaatust, näiteks teed, küpsiseid ja mõõdukas koguses alkoholi.

Mary Cassatt - The Child's Bath - Google Art Project.jpg

27. nädala teema

Emadepäev on tähtpäev, mil kõik emad peavad kogunema pühapäeva hommikul kell 10 kooli kontserdile ja ei tohi kodus rahulikult magada.

Rembrandt - The Philosopher in Meditation.jpg

27. nädala teema

Valgus on inimesele nähtav elektromagnetkiirgus, sisuliselt parv footoneid, kes kõik tahavad sibada kiirusel 299 792 458 m/s, aga enamasti ei saa. Meil on hirmsat moodi vedanud, et Päike valgust näitab, muidu istuksime kõik pimedas, välja arvatud jaaniussikesed.

TÜ kunstimuuseum, sinine saal.JPG

27. nädala teema

Muuseum on koht, kus on asjad rahvale näitamiseks. Vahel neid ka uuritakse. Muuseumi ladestatud vanu esemeid nimetakse museaalideks.

Vendeuse d'arachides.jpg

27. nädala teema

Aafrika on suur soe manner Euroopa ja Antarktise vahel. Eestlased sest palju ei tea, aga mõned on ikka käinud ja teadaolevalt ei ole neist ühtki ära söödud. Nii et võiks rohkem käia ja teada saada. Lõppeks on Aafrika ju see koht, kus inimesed üldse välja mõeldi, mis takkajärele on küll osutunud üsna kahtlase väärtusega ideeks.

Pulpo común (Octopus vulgaris), Parque natural de la Arrábida, Portugal, 2020-07-21, DD 33.jpg

27. nädala teema

Keskkond on kõik meie ümber, mille vajalikkusest me enne päriselt aru ei saa, kui oleme ta tuksi keeranud. Lisaks looduslikule keskkonnale eristatakse ka näiteks majanduslikku, sotsiaalset, kultuurilist ja tehnoloogilist keskkonda, kuigi viimased saavad eksisteerida ainult esimese armust.

Porto Covo July 2011-6.jpg

27. nädala teema

Ookean on nii suur meri, et Maa peale mahub neid vaid 4–5: Vaikne ookean, Atlandi ookean, India ookean, Põhja-Jäämeri ja mõne rehkenduse kohaselt ka Lõuna-Jäämeri ehk Lõunaookean.

Eberesche-Werne-12-07-08 126a-fin.jpg

27. nädala teema

Pihlakas (Sorbus) on roosõieliste sugukonda kuuluv puude perekond enam kui saja liigiga. Eestis kasvab omamaisena kolm liiki, tuntumad neist harilik pihlakas ja pooppuu.

Campfire at the White Volta.jpg

27. nädala teema

Lõke on inimtekkeline ja kontrolli all olev mõõdukas suuruses tuli, mis üldjuhul paikneb vabas õhus ja looduslikes tingimustes. Esteetilise naudingu, enese soojendamise ja metsloomade tõrjumise kõrval saab lõket kasutada ka toiduvalmistamiseks.

TKM 1240G, Tartu Ülikooli peahoone, Georg Friedrich Schlater.jpg

27. nädala teema

Tartu on rahvaarvult Eesti teine linn, Lõuna-Eesti suurim keskus ja Tartu maakonna halduskeskus. Tartu on tuntud kui Eesti traditsiooniline intellektuaalse elu keskus ja Tartu vaimu kodupaik.

Antti Favén - The Seven Brothers on top of a Boulder.jpg

27. nädala teema

"Seitse venda" on Soome kirjaniku Aleksis Kivi romaan, mis ilmus 1870. aastal. Teose tegevus toimub Soomes Lõuna-Hämemaal Toukola külas ja selle ümbruskonnas ning tegevusajaks on arvatavasti 18.–19. sajand.

Emily Brontë by Patrick Branwell Brontë restored.jpg

27. nädala teema

Emily Jane Brontë (1818–1848) oli inglise kirjanik, õdedest Brontëdest (Charlotte, Emily, Anne) keskmine. Tema pseudonüüm oli Ellis Bell. Eesti keeles on ilmunud tema romaan "Vihurimäe" (1847).

Cirsium vulgare - Keila1.jpg

27. nädala teema

Ohakas (Cirsium) on korvõieliste sugukonda kuuluv rohttaimede perekond. Kultuuriliselt kiputakse ohakale omistama nuhtluse sümboli rolli, sest tegu on levinud umbrohuga, mis on enamasti väga elujõuline ning mõõdukalt kuni ohjeldamatult okkaline.

Herta Müller Literaturfest München 2016.jpg

27. nädala teema

Herta Müller (sündinud 17. augustil 1953) on Rumeenia päritolu saksa kirjanik, 2009. aasta Nobeli kirjandusauhinna laureaat. Tema teostest on eesti keeles ilmunud "Südameloom" ja "Hingamise kiige".

Kalevala1.jpg

27. nädala teema

"Kalevala" on 19. sajandil Elias Lönnroti poolt soome, ingeri ja karjala runolaulude ja mütoloogia põhjal koostatud Soome ja Karjala rahvuseepos. Eesti keelde tõlkis "Kalevala" August Annist.

Cc-public domain mark white.svg

27. nädala teema

Avalik omand on angloameerika õiguses kogum vaimse tegevuse tulemeid, mis on intellektuaalomandi õiguse kaitseta, sest kaitse kehtivus on lõppenud, kaitse on kaotatud või kaitset ei kohaldata.