Vikitsitaadid:Nädala teemad

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Henrik Visnapuu 1917.jpg

48. nädala teema

Henrik Visnapuu (1890–1951) oli eesti luuletaja, kirjanik ja kirjanduskriitik, Marie Underi kõrval rühmituse Siuru kesksemaid luuletajaid. Tema luuletusi hakati avaldama ajakirjanduses 1908. aastast.

Discourse-into-the-night.jpg

48. nädala teema

Loogika on teadus, mis sündis lausete sisulise kooskõla leidmise kunstina ja on kujunenud sisuta lausete kooskõla uurimise kunstiks. Tavakeeles nimetatakse loogikaks ka järjekindla arutlemise teel kausaalsuse tuletamise oskust.

"Dig" - Sadie Wendell Mitchell. LCCN2007683268.jpg

48. nädala teema

Raamatukogu on koht, kus hoitakse suurt hulka raamatuid. Sageli saab neid seal lugeda, vahel isegi laenutada. Raamatukogude üle valvavad raamatukoguhoidjad.

Selection on the ramp at Auschwitz-Birkenau, 1944 (Auschwitz Album) 1a.jpg

48. nädala teema

Holokaust oli juutide massiline tapmine Natsi-Saksamaal Teise maailmasõja ajal, eesmärgiga hävitada kogu juudi rahvas. See on tänapäeval kõige tuntum genotsiid maailma ajaloos.

Gerrit Dou - Oude vrouw bij een kaars.jpg

48. nädala teema

Küünal on kütteainest ja sellesse paigutatud tahist koosnev põletamisvahend, mida kasutatakse valgustamiseks, kui elekter ära läheb.

Paleoanthropologist at work.jpg

48. nädala teema

Teadlane on inimene, kes teeb teadustööd. Täpsemalt isik, kes rahuldab oma isiklikku uudishimu maksumaksja raha eest. Teadlased koonduvad sageli ülikoolide juurde.

Radzeviciute, Undine.IMG 0164.JPG

48. nädala teema

Undinė Radzevičiūtė (*1967) on üks tunnustatumaid Leedu nüüdiskirjanikke. Eesti keeles on ilmunud tema jutukogu "Ei mingit Baden-Badenit" ja Euroopa Liidu kirjandusauhinna pälvinud romaan "Kalad ja draakonid".

Maastik Võrumaalt, Konrad Mägi, TKM TR 12428 M 2658.jpg

48. nädala teema

Eestlus on identiteet soomluse ja lätluse vahel, mis koosneb peamiselt kartulist, räimest, segametsast ja kujuteldavast töökusest. Eestluse kõrgeim punkt on Suur Munamägi. Väljaspool Eestit koosneb eestlus mustast leivast, süldist, heeringast ja laulukoorist ning on rangelt kohustuslik.

Svjatogorsk, Lavra 3.jpg

48. nädala teema

Ukraina on suurim Euroopasse jääv riik. See asub Ida-Euroopa lauskmaal Musta mere kaldal. Sealt sai alguse Kiievi-Vene suurrriik. Venelastele meeldib seda tänase päevani enda omaks pidada, kuid ukrainlastele ei meeldi see mõte mitte.

Mother Nature, Summer (Unsplash).jpg

48. nädala teema

Naine on täiskasvanud inimene, kelle genoomis ei esine Y-kromosoomi kahjustavat mõju. Noor naine on tuntud kui neiu. Alaealist naissoost inimest kutsutakse aga tüdrukuks.

Euclid.jpg

48. nädala teema

Matemaatika on teadus, mis tegeleb rehkendamisega igas mõttes. Sellega teenivad leiva lauale matemaatikud, lisaks sunnitakse sellega tegelema ka õpilased.

Laikmaa marie under1.jpg

48. nädala teema

Luule on miski, mille kohta keegi täpselt ei tea, mis see on, välja arvatud kirjandusõpetajad. Kirjandussemiootikast jääb mulje, et tegu on tihedaima infopakkimismeetodiga, mis inimkond siiani leiutanud; paraku ei oska enamik inimesi seda lahti pakkida.

Arkaia - Girasoles -BT- 04.jpg

48. nädala teema

Päevalill on korvõieliste sugukonda kuuluv lill, kel on kombeks päikese poole vaadata ja võimaluse korral inimesest pikemaks kasvada. Päevalill on teadaolevalt ainus taim, mis levib Vene sõduritega, keda seemned kasutavad väetisena.

Ööbik.jpg

48. nädala teema

Ööbik on meeldivalt lärmakas linnuke, kes ei ole lõoke ja kas sa, Romeo, hakkad juba ükskord minema? Eriti suursugune triller on ukraina ööbikul.

ESTCube orbiidil 2.jpg

48. nädala teema

Kosmoselend on reis väljapoole atmosfääri. Kui soovitakse hingata, tuleb neisse paikadesse oma õhk kaasa võtta. Eestlased eelistavad nii kaugele lähetada aga pigem ainult väikeseid kuubikuid ja ise mitte kaasa sõita.

NASA-Apollo8-Dec24-Earthrise.jpg

48. nädala teema

Maa on Päikesesüsteemi kolmas planeet ja teadaolevalt ainus koht, kus on elu. Faktiliselt on Maa peaaegu kerakujuline (geoidne), ehkki eksisteerib ka alternatiivseid seisukohti. Maad toetavaid vaalu ja elevante ei ole kosmonaudid seni kohanud.

Witch scene, by David Teniers II, 1635 (private collection, Brussels).jpg

48. nädala teema

Nõid on nõiakunsti ehk maagiat harrastav daam, ehkki nõianduse sooline aspekt on tänini mõnevõrra selgusetu. Kui varauusaegses kirjanduses soovitati nõidu käsitseda peamiselt haamriga, siis tänapäeval soovitavad eksperdid viisakust ja ettevaatust, näiteks teed, küpsiseid ja mõõdukas koguses alkoholi.

Mary Cassatt - The Child's Bath - Google Art Project.jpg

48. nädala teema

Emadepäev on tähtpäev, mil kõik emad peavad kogunema pühapäeva hommikul kell 10 kooli kontserdile ja ei tohi kodus rahulikult magada.

Rembrandt - The Philosopher in Meditation.jpg

48. nädala teema

Valgus on inimesele nähtav elektromagnetkiirgus, sisuliselt parv footoneid, kes kõik tahavad sibada kiirusel 299 792 458 m/s, aga enamasti ei saa. Meil on hirmsat moodi vedanud, et Päike valgust näitab, muidu istuksime kõik pimedas, välja arvatud jaaniussikesed.

TÜ kunstimuuseum, sinine saal.JPG

48. nädala teema

Muuseum on koht, kus on asjad rahvale näitamiseks. Vahel neid ka uuritakse. Muuseumi ladestatud vanu esemeid nimetakse museaalideks.

Vendeuse d'arachides.jpg

48. nädala teema

Aafrika on suur soe manner Euroopa ja Antarktise vahel. Eestlased sest palju ei tea, aga mõned on ikka käinud ja teadaolevalt ei ole neist ühtki ära söödud. Nii et võiks rohkem käia ja teada saada. Lõppeks on Aafrika ju see koht, kus inimesed üldse välja mõeldi, mis takkajärele on küll osutunud üsna kahtlase väärtusega ideeks.

Pulpo común (Octopus vulgaris), Parque natural de la Arrábida, Portugal, 2020-07-21, DD 33.jpg

48. nädala teema

Keskkond on kõik meie ümber, mille vajalikkusest me enne päriselt aru ei saa, kui oleme ta tuksi keeranud. Lisaks looduslikule keskkonnale eristatakse ka näiteks majanduslikku, sotsiaalset, kultuurilist ja tehnoloogilist keskkonda, kuigi viimased saavad eksisteerida ainult esimese armust.

Porto Covo July 2011-6.jpg

48. nädala teema

Ookean on nii suur meri, et Maa peale mahub neid vaid 4–5: Vaikne ookean, Atlandi ookean, India ookean, Põhja-Jäämeri ja mõne rehkenduse kohaselt ka Lõuna-Jäämeri ehk Lõunaookean.

Eberesche-Werne-12-07-08 126a-fin.jpg

48. nädala teema

Pihlakas (Sorbus) on roosõieliste sugukonda kuuluv puude perekond enam kui saja liigiga. Eestis kasvab omamaisena kolm liiki, tuntumad neist harilik pihlakas ja pooppuu.

Campfire at the White Volta.jpg

48. nädala teema

Lõke on inimtekkeline ja kontrolli all olev mõõdukas suuruses tuli, mis üldjuhul paikneb vabas õhus ja looduslikes tingimustes. Esteetilise naudingu, enese soojendamise ja metsloomade tõrjumise kõrval saab lõket kasutada ka toiduvalmistamiseks.

TKM 1240G, Tartu Ülikooli peahoone, Georg Friedrich Schlater.jpg

48. nädala teema

Tartu on rahvaarvult Eesti teine linn, Lõuna-Eesti suurim keskus ja Tartu maakonna halduskeskus. Tartu on tuntud kui Eesti traditsiooniline intellektuaalse elu keskus ja Tartu vaimu kodupaik.

Antti Favén - The Seven Brothers on top of a Boulder.jpg

48. nädala teema

"Seitse venda" on Soome kirjaniku Aleksis Kivi romaan, mis ilmus 1870. aastal. Teose tegevus toimub Soomes Lõuna-Hämemaal Toukola külas ja selle ümbruskonnas ning tegevusajaks on arvatavasti 18.–19. sajand.

Lilly Walther. Maasikad. 1895.TKMTAA1422 (crop).jpg

48. nädala teema

Maasikas (Fragaria) on roosilaadsete seltsi roosõieliste sugukonda kuuluv taimeperekond, mille tuntuim esindaja on aedmaasikas. Eelkõige hinnatakse maasikat selle samanimelise marja järgi, mis tegelikult on lihakas koguvili, mis areneb õiepõhjast.

William Merritt Chase - Summer at Shinnecock Hills - Google Art Project.jpg

48. nädala teema

Suvi on soe aastaaeg, mis on väljendunud eriti selgelt parasvöötmes, vähem lähistroopikas ja arktilistel aladel. Suvele on iseloomulikud kõrged õhutemperatuurid ja see, et sajab vihma.

Emily Brontë by Patrick Branwell Brontë restored.jpg

48. nädala teema

Emily Jane Brontë (1818–1848) oli inglise kirjanik, õdedest Brontëdest (Charlotte, Emily, Anne) keskmine. Tema pseudonüüm oli Ellis Bell. Eesti keeles on ilmunud tema romaan "Vihurimäe" (1847).

Cirsium vulgare - Keila1.jpg

48. nädala teema

Ohakas (Cirsium) on korvõieliste sugukonda kuuluv rohttaimede perekond. Kultuuriliselt kiputakse ohakale omistama nuhtluse sümboli rolli, sest tegu on levinud umbrohuga, mis on enamasti väga elujõuline ning mõõdukalt kuni ohjeldamatult okkaline. Seepärast on ohakas ka Šotimaa rahvuslill.

2009 04 24 Nublu Vabaõhumuuseumi Pritsukuuris.jpg

48. nädala teema

Tuletõrje on organisatsioon, mille liikmed käivad kasse puu otsast alla toomas ja tulekahjusid kustutamas. Varem kutsuti neid ka pritsimeesteks. Tänapäeval tegelevad tuletõrjumisega päästeorganisatsioonid, millel on laiem ampluaa uppujate päästmisest puhkpillimuusikani.

Rukkilõikus, Paul Raud, EKM j 24368 M 5536.jpg

48. nädala teema

Rukis on teravili, millest tehakse leiba. Paljud inimesed üle maailma usuvad, et leiba saab teha ka muudest teraviljadest, kuid eestlased teavad, et see on ränk eksitus.

Frits Thaulow - Elv.jpg

48. nädala teema

Jõgi on mahukamat sorti vooluveekogu ehk suur hulk maismaaga piiritletud vett, mis üldjuhul on mage ja liigub kindlas suunas. Tavaliselt saavad jõed alguse allikast, ojast, järvest või teisest jõest ning lõpetavad meres, järves, teises jões, sügavas augus või eikusagil.

Boethius initial consolation philosophy.jpg

48. nädala teema

Kool (ladina scholē – 'puhkus', mõnulemine, vabadus füüsilisest tegevusest) on haridusasutus õppimise ja õpetamise jaoks; õpiruumi ja õppekeskkonda võimaldav institutsioon.

Lesser Ury - Unter den Linden im Regen (1920).jpg

48. nädala teema

Sügis on jahe aastaaeg, mis väljendub eriti selgelt parasvöötmes, vähem lähistroopikas ja arktilistel aladel. Sügisele on iseloomulikud õhutemperatuuri langus, sajab vihma ja vahel ka lund ning veekogudel tekib jääkate.

Bad Rappenau - Bonfeld - Spitzahorn im Herbstlaub (1).jpg

48. nädala teema

Vaher (Acer L.) on heitlehiste puude ja põõsaste perekond umbes 128 liigiga, millest enamik elab põhjapoolkeral. Eestis kasvab looduslikult vaid harilik vaher (Acer platanoides). Vahtral on magus mahl, pikk nina ja ilus sügisvärvus.

Gerrit Dou - Scholar sharpening a quill pen.jpg

48. nädala teema

Ajalugu tähendab nii minevikku kui ka teadmisi minevikust ehk mineviku uurimist, kirjeldamist ja tõlgendamist. Mõlema tähistamine sama sõnaga on arvatavasti juhuslik, sest neil kahel pole omavahel palju pistmist.

CH RhB Verbotsschild.JPG

48. nädala teema

Tõlkimine on ühe teksti esitamine teise pähe ja inimeste veenmine, et üks on sama hea kui teine. Kui tekstid on eri keeltes, võib see pettus isegi õnneks minna.

Magnus Enckell Elementary school 1899.jpg

48. nädala teema

Õpetaja on inimene, kes räägib ise ja kedagi teist ei kuula. Tema ühiskondlik funktsioon on hajutada rääkimise ja õppevahendite abil alaealiste tähelepanu, et neid oleks lihtsam isoleerida ülejäänud ühiskonnast kinnipidamisasutustesse, mida nimetatakse koolideks.

Cornelis Norbertus Gijsbrechts - A trompe-l’oeil vanitas still life.jpg

48. nädala teema

Natüürmort ehk vaikelu on kunstiteos, mis üldjuhul kujutab elutuid asju nagu toiduained ja tarbeesemed või surevaid olendeid nagu lõikelilled.

Dora Wahlroos - Emil Wikström in His Studio in Paris.jpg

48. nädala teema

Kunstnik on keegi, kes teeb kunsti; kunst jällegi on see, mida kunstnik teeb. Kunstnik ja kunst koos on nagu koer, kes ajab taga oma saba. Kas saba kättesaamine ongi õnnelik lõpp?

Nikolai Triik. View on Tallinn.TKM 0234M.jpg

48. nädala teema

Eesti kunsti all võidakse mõista nii Eestis kui ka eestlaste loodud kunsti. Samas võidakse seda ka mitte mõista. Eesti kunsti põhjas asub soome kunst.

Otto Marseus van Schrieck - Bosstilleven met champignons, vlinders en een slang - II.jpg

48. nädala teema

Seen on seeneriigi kodanik ja seeneriik on üks eukarüootsete organismide riikidest. Bioloogiliselt eristatakse seeni taimedest ja loomadest, geneetiliselt on seened loomadele lähemal kui taimedele.

Monet w1121.jpg

48. nädala teema

Vihm on sademed, mille käigus langevad maapinnale ja igale poole mujale vedela vee piisad. Et lükata vihm enda kohalt kõrvalseisjate krae vahele, kasutatakse vihmavarju.

Edward Poynter - Isola San Giulio, Lago d'Orta - B1990.2.2 - Yale Center for British Art.jpg

48. nädala teema

Saar on maa, mille ümber on vesi, just nagu pudrumägi keset kisselli. Tavaliselt elavad saarel lambad ja saarlased.

OlivesCruzGrande2.JPG

48. nädala teema

Õlipuu on puu, mille otsas kasvab õli, st oliivid. Õlipuuoks on rahu sümbol, kuna oliivid on väikesed ja ei tee kukkudes kellelegi viga, kuuseoksa aga on tuvil ebamugav tassida.

Bentley Snowflake 785.jpg

48. nädala teema

Lumi on väikeste jääkristallide tants. Inimesi tabab lumi igal aastal ootamatult. Lumi kui materjal on tähtsal kohal lumiehituses ja lumesõjanduses. Seda kasutatakse ka kalorivaba toiduna (v.a kollast lund).

Kalevala1.jpg

48. nädala teema

"Kalevala" on 19. sajandil Elias Lönnroti poolt soome, ingeri ja karjala runolaulude ja mütoloogia põhjal koostatud Soome ja Karjala rahvuseepos. Eesti keelde tõlkis "Kalevala" August Annist.

Mountain birches in winter.jpg

48. nädala teema

Talv on aastaaeg, mil vanasti olid külm, lumi ja jää, suusatamine, uisutamine, lumesõda ja külmapühad, nüüd aga ei ole enam mitte midagi ja isegi Tartu maraton jääb tihtipeale ära.

Christmas market in Tallinn.jpg

48. nädala teema

Jõulud on talvise pööripäeva paiku tähistatav kaubandusliku sisuga püha, millel olevat mingi seos Jeesuse sünniga. Jõuludega seondub jõulupuude ehtimine, kingituste tegemine, jõuluteemaliste kunstiteoste nautimine ja liigsöömine.

Cc-public domain mark white.svg

48. nädala teema

Avalik omand on angloameerika õiguses kogum vaimse tegevuse tulemeid, mis on intellektuaalomandi õiguse kaitseta, sest kaitse kehtivus on lõppenud, kaitse on kaotatud või kaitset ei kohaldata.

Kalevipoja laul, Oskar Kallis, TKM TR 12214 A 820.jpg

48. nädala teema

Kalevipoeg on 19. sajandil peamiselt Friedrich Reinhold Kreutzwaldi koostatud Eesti rahvuseepose "Kalevipoeg" peategelane, ebaintelligentne ja vägivaldne hiid, kelle vanemad olid Kalev ja Linda. Hiljem on Kalevipoeg esinenud tegelasena paljudes kirjandus- ja lavateostes, vähemal määral filmides.