Vikitsitaadid:Päeva tsitaadid/2024/september
jaanuar - veebruar - märts - aprill - mai - juuni - juuli - august - september - oktoober - november - detsember |
- Loomulikult õnnetunnet kirjutamisel ei teki, kui ettevõtmise mõte on hoida kinni kuuldud sõnadest ja fraasidest, mõnikord neid kaldkirjaga rõhutada. Mitte selleks, et tuua esile kahemõttelisust ja pakkuda lugejale kaasosalusrõõmu, mida ma põlgan mistahes vormis, olgu nostalgia, pateetika või iroonia. Lihtsalt need sõnad ja fraasid näitavad ära, millistes piirides ja mis värvi oli maailm, kus mu isa elas, kus minagi elasin. Ja kus ühtki sõna ei aetud kunagi teisega segi.
- Annie Ernaux, "Koht", tlk Malle Talvet, 2023, lk 28-29
- Seda pole ilmselt uuritud, aga mul on hüpotees, et loomaarsti haridusega inimestest on kasu laiemalt, sest neis on veel mingi faktor. Nimetame seda märkamise faktoriks – nad näevad looma taga ka inimest.
- Anu Hellenurme, "Loomaarst on Eesti tüviamet", Postimees, 2. oktoober 2023
- Ma olen ikka uudishimulik. Uudishimulik nägema, kuidas inimese salajane sisim vanusega pinnale kerkib. Iseäranis näos. Silmades.
- Näidates, kuidas oled elanud.
- Mõtted, juhtlaused on inimese näos nagu jäljed märjas liivas. Mitte ainult aeg, vaid ka inimene ise kujundab oma näo.
- Rakel Liehu, "Helene", tlk Tiiu Kokla, 2013, lk 40
- Suurem osa luuletamisest on ikka pigem mitteluuletamine. See ei ole kuidagi sunnitud ei seest- ega väljastpoolt, see lihtsalt on elu kulg, üsna rahulik, tuttav ja turvaline. Luuletamine – see on ärritus ja auk suures villases kangas, aga ka selle lappimine. Pinge tekib sellest, et ei olegi võimalik nende kahe olemisviisi – mitteluuletamise ja luuletamise – vahel valida, sest nad lihtsalt on: nagu pikk mõõn ja järsk tõus või vastupidi.
- Helena Läks, intervjuu: Maarja Pärtna, "Soov leida rahu, tung teha lärmi", Sirp, 19. juuni 2014
- Jumalad lõid tsüklilise aja (korduvad päevad ja aastad ning laiemas plaanis loomine, ragnarök ja taassünd) ja tõid sellega ise kaasa saatuse: üksikisikute ja rahva tuleviku, mida saab ette näha, kuid pole võimalik ära hoida. Ka jumalad pole saatusest üle ja peavad selle seadustele alluma.
- Carolyne Larrington, "Põhjala müüdid", tlk Martin Kirotar, 2019, lk 62
- Bambi küsis. Ta armastas üldse ema käest kõike pärida. Tema meelest oli kõige toredam lakkamatult küsida ja siis kuulata, mis ema vastab. Bambi ei imestanud sugugi, et talle kogu aeg ja ilma vaevata üks küsimus teise järel pähe tuli. Ta leidis selle täiesti loomuliku olevat ja see meeldis talle hirmsasti. Talle meeldis ka uudishimulikult vastust oodata. Ning oli siis vastus missugune tahes, alati jäi ta sellega rahule. Tõsi küll, mõnikord ei saanud ta asjast aru, kuid ka see oli tore, sest soovi korral võis ju alati edasi küsida. Teinekord ta aga ei pärinudki enam edasi, ja see oli jälle huvitav, sest siis püüdis ta seda, millest aru ei saanud, omal viisil ette kujutada. Mõnikord tundis ta päris selgesti, et ema talle täielikku vastust ei anna, vaid meelega midagi ütlemata jätab. Ja see oli veel eriti põnev. Sest siis jäi püsima eriline uudishimu, mingi aimus, mis tast salapäraselt ja õnnestavalt läbi sähvatas, ootus, mis tegi ühel ja samal ajal kartlikuks ja rõõmsaks, nii et ta vaikis.
- Felix Salten, "Bambi", tlk Eno Raud, 1965 (lk 9-10)
- [Elust Mariupolis Vene okupatsiooni all:] Millega puud koju tuua? Millega vesi? Selleks on vaja käru. Kust seda saada? Tuleb peale suuremat õhulööki minna otsima inimesi, kes on oma käru juures surma saanud. Mõhhailo läheb. Tal on käru vaja. Maas on naise surnukeha. Käed ja jalad põlenud. Surnu kõrval on käru. See on nüüd vaba. See saab nüüd Mõhhailo omaks. Sellega saab ta koju puid ja vett vedada. Kärust saab surma ja elu kohtumispaigas ellujäämise vahend. Neid müüakse, vahetatakse. Jälgitakse kärude vabanemist, sest neid saab toidu vastu vahetada.
- Vahur Laiapea, "3000 kilomeetrit Mariupoli põrgust Eestisse", Postimees, 1. juuni 2022
- [M]e oleme loonud kõikide tarbeesemetega sillad oma isikult looduse juurde, millele me seejuures ei lähene, vaid millest me üha enam kaugeneme. Siis oleme asunud üha kiiremas tempos rajama sildu sildadele, mida looduslähedasel inimesel on juba lihtsate masinate ehituse puhul raske märkamata jätta. Suurlinnas ümbritsevad meid veel vaid kunstlikud asjad, sest me oleme loodustervikust välja rebinud ja tarbeesemeteks muutnud isegi meie puud ja lilled, mida me omatahtsi välja valime ja istutame.
- Jakob Johann von Uexküll, "Tähendusõpetus", tlk Mari Tarvas, rmt: "Omailmad", 2012, lk 364
- Arusaadav, et huumor on ellujäämismoodus. Kui meile on antud surmahirm, mida kanname sünnist saati, siis seda tasakaalustamaks on antud huumorimeel. Selline kummaline komplekt. Kui huumorimeelt pole, siis surmahirm ja maailma tõsidus lämmatab meid.
- Vladislav Koržets, intervjuu: Jürgen Rooste, "Siin ma nüüd olen!", Sirp, 18.08.2017
Täna hommikul on leeklindude munad
koorunud ja juba kisavad
pojad toidu järele. Nad ei
tea, kust see tuleb, nad üksnes
karjuvad aina: "Veel! Veel!"
Millestki muust pole neil
ainsatki mõtet. Nende silmad
pole veel avanenud, nad ei tea midagi
neid ootavast taevast. Ega
tuhandetest, miljonitest puudest.
Nad ei tea isegi, et neil on tiivad.
Ja niisama lihtsalt, tavalise
juhtumusena kodukandis,
sünnibki ime.
- Mary Oliver, "Täna hommikul" ("This morning"); rmt: "Felicity", 2015
- Praostiproua läks oma talitusi talitama, kuna praost ja Matti jäid veel juttu vestma. Nad rääkisid sellest, mis inimese mõistus kõik välja ei mõtle ja teoks ei tee ja kui kaugele see veel edeneda ei või.
- Ja praost lausus, et "kui aga ülejõu ei punnitataks..."
- "Ega rabeldaks," tähendas Matti.
- "See on muidugi hea, et inimene oma mõistust tarvitab, mis talle loomisel on antud... kui ta aga suureliseks ei saaks ja seda ära ei unustaks, kelle käest kõik tuleb," ütles praost ning lisas, et "jumala tööd on need aurumasinad ja raudteedki."
- "Jah, kelle muu omad siis," nõustus Matti.
- Juhani Aho, "Raudtee", tlk Gustav Suits, 1957, lk 20
- Aga me saame kõvasti vaeva näha. Kui mees läheb staadionile ja seal jalga või kätt tõstab, siis on ta juba ilus, sest mehed lihtsalt tantsivad vähem kui naised ja on seetõttu tantsides erilisemad. Aga naised peavad publiku vaimustamiseks ja ülikaunitena paistmiseks tantsuväljakul märksa enam pingutama.
- Airi Rütter, intervjuu: Rein Sikk, "Külmapealinn Jõgeva võõrustab naiste tantsupidu", EPL, 19.10.2010
- Iga inimene tuleb hommikul tööle mõttega, et tahaks tegelikult midagi ägedat ära teha. Keegi ei tule hommikul tööle mõttega, et keeraks mingi jama kokku.
- Veiko Valkiainen, intervjuu: "Teadlased: mikromanageerimine mürgitab töökeskkonda", ERR/Raadio 2 "Piltlikult öeldes", 13.10.2023
- Ühiskonnal on samuti oma vastutus, sest haridus on valdkond, mille kohta on igal inimesel oma arvamus. Lapsevanemad teavad, millist õpetajat nende laps väärib. Ametiasutused viimistlevad juhendeid selle kohta, mida ja kuidas peab õpetaja õpetama. (Ühis)meedias teatakse, kui palju ja mille eest õpetaja peaks palka saama. Tööandjad samal ajal imestavad, kuhu kaovad spetsialistid, kui neid justkui riigi poolt rohkelt koolitatakse. Ja kõige selle keskel on õpilane, kes püüab mõista, miks ta koolis istub, milleks, kelle jaoks ja kuidas see kõik seostub praegu maailmas toimuvaga.
- Eneli Kindsiko, "Praegune klassiruum on tuleviku ühiskond", ERR, 19.05.2024
- Siin ongi see, et kellel kui palju kätt hoitakse. Kui liiga palju ette-taha ära tehakse, siis võetakse ära vastutustunne ja iseseisvus. Kui sportlane läheb aga staadionile, siis peab ta ise hakkama saama! Mina ei saa tema eest tartaanile astuda.
- Katrin Klaup, kergejõustikutreener, intervjuu: Karl Juhkami, "Katrin Klaup: Eesti treenerid on kvaliteetsemad kui Rootsis, siin on materjali lihtsalt rohkem", Postimees, 18. august 2022
- Abstraheerimine on sõna-sõnalt võttes võime hüljata konkreetne, pöörata selg reaalsele, üksikule, käegakatsutavale, et tõusta üleüldise tõe kõrgusse. Mehed — kellele ei öelda, et nende saatus on seotud kui mitte ainult, siis ometi peaasjalikult nende kehaga (selle iluga, viljakusega) — võivad pühenduda sellele tegevusele, elades samas normaalset füüsilist elu. Naised nähtavasti seda ei saa. Et võimaldada vaimu elu, loobuvad nad alati rohkem või vähem ekstreemselt oma keha võimalustest.
- Nancy Huston, "Loomispäevik", tlk Triinu Tamm, LR 21–24/2016, lk 151
VARES: Vaak, va-vaak,
kõik viidud mu saak,
olen tühi kui raak!
Vaak-vaak!
Tühi on nurmenõlv,
algab mu näljapõlv.
KOER: Otsi siis paremat maad,
seal, kus võõrad ra'ad,
kuhu ei tule talv,
kus täis su viljasalv.
VARES: Kuigi nälgima pean,
võitlusvalmis end sean.
Armastan oma maad —
ära siit minna ei saa!...
- Agnes Taar, "Vares ja koer", rmt: "Kuldnokk naasis", 1970, lk 10
- Elame teaduse killustumise ajastul: filoloogia, rääkimata klassikalisest filoloogiast või antiigiteadustest, on jagunenud lingvistikaks, kirjandus- ja kultuuriteadusteks ning konkureerib mõistmise ja tunnetuse uurimise valdkondades filosoofia ja semiootikaga ega ole tal kohta CERCSi ja Frascati manuaali klassifikaatorites. Samal ajal on filoloogia oma klassikalises, antiikajast alguse saanud tähenduses tõesti suur valdkond, võib-olla suurim teaduste seas.
- Janika Päll, "Aegumatu Tartu klassik Karl Morgenstern 250", Sirp, 28.08.2020
- Ainult keel võib ühendada muusika ja müüdi - kaks asja, ilma milleta maailm oleks lihtsalt elamiskõlbmatu. (lk 113)
- Oksana Zabužko, cit. via: Veronika Einberg, "Saateks", rmt: Oksana Zabužko, "Ukraina seksi väliuuringud", LR 30-31/2023
- Jaaval, nagu ka paljudes muudes Aasia kultuurides, lihtsalt ei tohi vaielda kellegagi, kes on sinust vähegi vanem või auväärsem. Ühest pardaajakirjast leidsin isegi artikli, kus kirjeldati lennuõnnetust, mis oli juhtunud, kuna noorem kaaspiloot ei olnud peapiloodi veale julgenud osutada. Kuid nüüd saavad lennukompanii piloodid spetsiaalse treeningu, kus õpetatakse katastroofi vältimiseks oma arvamust avaldama. Kujutage ette, et kultuuri poolt allasurutud instinktide hädaolukorras elavdamiseks oli eraldi kursust vaja!
- Berit Renser, "Minu Indoneesia", 2017, lk 69
- Ma ei kujuta ette ajaloolast, kes kirjutab ajalugu ja läheb vastuollu iseenda minaga.
- Mari Nõmmela, intervjuu: Mart Zirnask, "Voldemar Vaga marksismikool", UT, Oktoober, 9/2013
- Kui paljudele vekslitele ma täna alla kirjutan? Missugune ma õhtuks olen — rahulik või pingul nagu üleskeeratud pillikeel? Kas sõltub see tuule suunast, sellest, kuidas ahi tõmbab, kas puder põhja kõrbeb, keda ma poeteel esimesena vastu tulemas näen? Ma ei näe kedagi, ma ei lähe kuhugi, olen iseendas kinni. Raputan endale varahommikul tuhka pähe ega taha, et keegi seda pealt näeks. Olen endale peainkvisiitor ja pihiisa korraga, neid ameteid ei usalda ma teiste kätte. (lk 1516)
- Rein Saluri, "Lõimetishoole", Looming 11/1980, lk 1491-1516
- Eile räägiti mulle suure vaimustusega kohutavat lugu, kui hästi on ühes koolis elu korraldatud: vaesemad lapsed pannakse ühte klassi ja rikkamad teise klassi. Kui siis on ekskursioonile minek, siis rikaste lastega saab minna palju toredamatesse kohtadesse, vaesematega aga lihtsalt metsa.
- See on nii jube lugu, et ma ei maganud terve öö.
- Aino Järvesoo, intervjuu: Toomas Sildam, "Aino Järvesoo annetab eesti rahva heaks", Postimees, 29. detsember 2000
Noor mees armub Tõesse ja rändab terve maailma läbi ta otsingul. Lõpuks leiab ta Tõe metsalagedal väikeses majas - vana ja kühmus naine. Noormees tõotab pühenduda ta teenimisele - lõhub puid, kannab vett, korjab juuri, värsi, lehti, õisi ja vilju, mida naine oma tööks vajab.
Aastad mööduvad. Ühel hommikul ärkab mees igatsusest omada last. Ta läheb ja palub end oma tõotusest priiks, et pöörduda tagasi maailma.
Mõistagi, vastab Tõde, kuid vaid ühel tingimusel: sa pead neile kõnelema, et ma olen noor ja kaunis.
- Eavan Boland, "Rahvajutt", tlk Doris Kareva, rmt: "Rogha Danta: seitse iiri luuletari", 2005, lk 22
ainult ärkamise hetk on kerge
sekundid ilma kaalu ja mäluta
nagU tookord kui sõitsin trolliga üle silla
juba närtsima hakanud lillhernestega
ja mind polnudki enam
üksnes jõgi laiumas viimases õhtuvalguses
- Katrīna Rudzīte, "*ainult ärkamise hetk on kerge...", tlk Mikk Grīns, rmt: antoloogia "Introvertide ball", 2022, lk 107
Uss ussi järel lootust annab
et põlemisest olemisse on vaid samm
ei vihmavarju all saa kasvatada sammalt
sest über janu tekib elu järel tal
...
Las kerkib seeme, idaneb mis valus
on huumusel üksainus mõte peas:
saaks täna-homme olla ma veel elus
ning kasvatada seda, mida tean
- Lagle Suursild, "Elujanu", rmt: "Aialuule", 2023
"Igaühel on südame põhjas kell;
jääb see seisma, siis algab surma aeg,"
kirjutas Eino Leino.
...
kuidas võisin aimata,
et sinu kell oli lõpuni keeratud,
et ees ootas asumine
Hommiku tänavalt Öö tänavale,
et oli jäänud vaid viis päeva
argiaskeldusi, muresid ja kavatsusi,
elu viis sooja lõikuskuu päeva?
- Kai Laitinen, "Rudolf Sirge mälestuseks", Helsingis, 26. VIII 1970; tlk Minni Nurme, Looming 11/1970, lk 1688
- Keegi ei osanud ennustada, et selle sajandi suurim proovikivi ühiskondlikule normile on naised, tüdrukud ja kväärid, eriti rassistatud naised, tüdrukud ja kväärid, kes lõpuks koonduvad, et rääkida seksuaalvägivallast ja struktuursest võimu kuritarvitamisest. Miskit on murdunud. Miski on endiselt murdumas. Mitte nii, nagu klaas läheb katki või süda murdub, aga nagu munakoor puruneb - tagasipöördumatult ja seesmiselt. Miskit märga ja vihast võitleb selle eest, et pimedusest välja saada, ja tal on küünised.
- Laurie Penny, "Seksuaalrevolutsioon", tlk Redi Koobak, 2022, lk 11
- Lihtne on põlata teiste juures neid asju, mis meile endas ei meeldi. Väga mugav on lasta millelgi, mis sulle enda juures ei meeldi, kehastuda kelleski teises, et seda saaks vihata. Ja ise sellega mitte tegeleda.
- Julien Baker, intervjuu: Jonathan Bernstein, "Julien Baker is Still Learning", Rolling Stone, 21. oktoober 2020
- Vaadake, millega see Kremli pätikamp tegeleb. Nad hoiavad terveid regioone depressiivses seisundis, seal pole tööd ega midagi. Sõduriks minek ja mingi pajuki saamine on nende jaoks õnn. Ja seda nad nimetavad vaimsuseks! Need patriarhid, kostümeeritud narrid, räägivad läänest. Olen seda ise kuulnud. Lääs on uppumas naudingutesse, tarbimisühiskond – kõik see olla saatanast. Kui tsivilisatsioon teeb inimese elu mugavaks, siis see olla saatanast. Aga kui sa elad näruselt, kõik laguneb – vaat see on vaimsus! Mõistate? See on alatu riugas.
- Valentõn Sõlvestrov, intervjuu: Jüri Muttika, "Ukraina helilooja Sõlvestrov: messiase asemel oodatakse vikatimehe tulekut", tlk Veronika Einberg, ERR, 10.06.2024